Dilimizi təmizləyək - Səhifə 2

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Fox.AZ
Qaynar olaylar Texnologiyalar Canlı ünsiyyət (Bloqlar)
Gündəlik həyat Şou-biznes
  Müzakirələr (Forum)
Avto dünya Xüsusi layihələrimiz Yükləmələr
İdman və sağlamlıq Mobil xidmətlər Online arxiv

8 səhifədən 2-cisi İlk səhifəİlk səhifə 123456 ... По?ледн??По?ледн??
Показано ? 21 по 40 из 159.
    Qeydiyyat
    Feb 2009
    Ünvan
    asddasd
    İsmarıc sayı
    3,271
    Təşəkkür edirəm!
    1,627
    Təşəkkür alıb: 1,624 dəfə, İsmarıc; 1,037

По умолчанию Re: Dilimizi təmizləyək

beli , "r" "j" herfleri olan sozler aheng qanununa tabe olmayan sozler sozde iki qosa saitin yanasi gelen sozler bizim dile aid deyil...

http://www.actmacollege.edu.pk/3678318.gif

Qeydiyyat
    Feb 2009
    Ünvan
    Bakı şəhəri
    İsmarıc sayı
    1,044
    Təşəkkür edirəm!
    317
    Təşəkkür alıb: 632 dəfə, İsmarıc; 296

Цитата Сообщение от Antiran По?мотреть ?ообщение
    Günəş bu mövzu üçün və buradakı postların üçün sənə sonsuz Təşəkkürlər.
    Necə deyəllər ?llərinə sağlıq.Bax belə olmaq lazımdı gözəl təşəbbüsdü.Doğurdan çox bəyəndim.
    UJE-ni de uşaqlarımız SADEC? olaraq istifade etsələr lap əla olardı.(bu tərcümə deyildi sadəcə olaraq bəzilərinin postlarında yol verdiyi yalnışlıqları diqqətə çatdırmaq idi.)
    Buyur, amma mənə mənim öz dilim haqqında açdığım mövzuya görə təşəkkür etməyin mənə bir az qəribə gəldi, elə bil ki, mən öz evimi təmir edirəm, sən də mənə təşəkkür edirsən
    Amma təşəkkür etməyin həm də normaldır, çünki bu ev həm də sənindir, bizim evimizdir, bizim dilimizdir.
    "Уже" sözünün dilimizdə qarşılıqlığı "artıq" sözüdür.
    Tempora mutantur et nos mutamur in illis.

Qeydiyyat
    Dec 2008
    Ünvan
    Parçalanmış Məmləkət!
    İsmarıc sayı
    1,949
    Təşəkkür edirəm!
    4,065
    Təşəkkür alıb: 2,009 dəfə, İsmarıc; 1,019

Günəş qonşu olandan bəri görməmişəm evini bir dəfə olsun belə təmir edəsən.?ksər vaxtlar isə özün dağıtmasan belə amma başqalarının dağıtmaq haqqındakı planlarına dəstək vermisən o üzdən təşkkür söylədim.Qaldı ki "Uje"yə mən onu səfən yazdım "Prostu"sözünü yazmaq istirdim.Məni ən narahat edən sözlərdən biridir.
    Ahlakın meydana gelmesinde en önemli sebep soydur. Bir toplumun ahlakı,
    soyunun karışması ile değişebilir.

Nihal Atsız

Qeydiyyat
    Feb 2009
    Ünvan
    Bakı şəhəri
    İsmarıc sayı
    1,044
    Təşəkkür edirəm!
    317
    Təşəkkür alıb: 632 dəfə, İsmarıc; 296

Цитата Сообщение от Antiran По?мотреть ?ообщение
    Günəş qonşu olandan bəri görməmişəm evini bir dəfə olsun belə təmir edəsən.?ksər vaxtlar isə özün dağıtmasan belə amma başqalarının dağıtmaq haqqındakı planlarına dəstək vermisən o üzdən təşkkür söylədim.Qaldı ki "Uje"yə mən onu səfən yazdım "Prostu"sözünü yazmaq istirdim.Məni ən narahat edən sözlərdən biridir.
    Bu evi tikənlərdən biri elə özüməm. Mən ətrafımdakılara, yəni azərbaycanlılara pulsuz olaraq xarici dil öyrədirəm. Mən elektron kitabxanamı bütün gecə ərzində yatmayaraq internetə yükləmişəm ki, yenə də camaat, yəni azərbaycanlılar ondan istifadə etsin. Mən bu dildə, yəni azərbaycan dilində təmiz danışıram və bu dili, yəni azərbaycan dilini yaşadıram və bu dilin təmizlənməsi üçün çalışıram. Etdiklərimi demirəm deyə, elə bilirlər ki, heç nə etmirəm, deyəndə də deyirlər ki, etdiklərinlə özünü tərifləyirsən, bu da olur Məşədi İbadın eşşəyi haqqındakı məsəl kimi- edirsən, elə deyirlər, etmirsən, belə deyirlər.
    Yalandan şüarlar ilə və şirin dili ilə özününküləri tərifləmək və təriflənmək azdır, elə tərifləmək elə xəyanət etmək kimidir, pambıqla baş kəsməkdir.
    Tempora mutantur et nos mutamur in illis.

5. Göstərilən 2 foksarik bu posta görə Santak üçün təşəkkür etdilər:

Ad infinitum (09.10.2009), SPYMAN (29.08.2009)

Qeydiyyat
    Dec 2008
    Ünvan
    Parçalanmış Məmləkət!
    İsmarıc sayı
    1,949
    Təşəkkür edirəm!
    4,065
    Təşəkkür alıb: 2,009 dəfə, İsmarıc; 1,019

Qeyd etdiklərindən az da olsa xəbərim var ki də Sənə təşşəkür dedimdə.
    Ahlakın meydana gelmesinde en önemli sebep soydur. Bir toplumun ahlakı,
    soyunun karışması ile değişebilir.

Nihal Atsız

Qeydiyyat
    Aug 2009
    Ünvan
    Baki
    İsmarıc sayı
    1,217
    Təşəkkür edirəm!
    1,067
    Təşəkkür alıb: 430 dəfə, İsmarıc; 300

Dilimizdeki bize aid olmayan sozlerden coxlarimiz istifade edirik.Cunki indiki vaxtda rus ve ingilis dilinden cox istifade edilir.Hara ise duzelmeye gedirsen en birinci nece xarici dili bildiyini sorusurlar.hec maraqlanmirlarki oz dilinde normal danisib ve yaza bilirsen?!Odur ki,hem danisigimizda,hem de yazimizda bize aid olmayan sozlerden hami istifade edir.Amma cox gozel olardiki ozumuze aid olan sozlerden cumleler quraq.

Qeydiyyat
    Apr 2009
    Ünvan
    ♀ B cтране чуде? ♂
    İsmarıc sayı
    6,983
    Təşəkkür edirəm!
    10,879
    Təşəkkür alıb: 11,348 dəfə, İsmarıc; 4,305

Dilimizdə tez-tez işlətdiyimiz `betər` (daha çox Bakı camaatı) sözünün əsli `bədtər` dir.
    Bundan başqa `unitaz` sözü də `rahatdar` ilə əvəzlənib. :morning:
    По?ледний раз редактировало?ь ul-via; 08.10.2009 в 21:43

Məndən nifrət edənlərə nifrət etməyə vaxtım yoxdur. Çünki, mənə dəyər verənləri sevməklə məşqulam. (?) ♥

Sənə pislik edənləri, yaxşılığınla utandır..

9. Göstərilən foksarik bu posta görə ul-via üçün təşəkkür etdi:

vugoboss (08.10.2009)

Qeydiyyat
    Apr 2008
    Ünvan
    Тюрьма
    İsmarıc sayı
    4,190
    Təşəkkür edirəm!
    3,246
    Təşəkkür alıb: 3,939 dəfə, İsmarıc; 1,899

loooooool
    unitaz rahatdar???

men bilen esl Azerbaycan dili kitabi dede Qorqudda oldugu kimidir ,demek olar ki ,dilimizin butun sozleri deyishib ,amma feller esl turk sozleridir ,xususi ile isimler bashga (ereb,fars) dilden gelmedir
    adlarin 90 % ereb fars dilinden gelmedir ,men ele bilirdim adim esl turk sozudu yanilmisham ,ereb dilinden gelme imish )))))))
    tuk tuk tak tak !!!

Qeydiyyat
    Dec 2007
    Ünvan
    Skandinaviyanin Bakisi
    İsmarıc sayı
    6,351
    Təşəkkür edirəm!
    6,233
    Təşəkkür alıb: 7,596 dəfə, İsmarıc; 3,502

Rahatdar biraz pis chixir bele yaxshidi:

Unitaz - Ailevi istirahet zonasi
    No one has ever become poor by giving (c) Anne Frank

12. Göstərilən foksarik bu posta görə SPYMAN üçün təşəkkür etdi:

Ad infinitum (09.10.2009)

Qeydiyyat
    Jun 2008
    Ünvan
    Корабль Дураков
    İsmarıc sayı
    4,377
    Təşəkkür edirəm!
    1,689
    Təşəkkür alıb: 3,772 dəfə, İsmarıc; 1,699

?rəb-fars-beynəlxalq sözləri dəyişmək məncə dilə qarşı üsyan etmək kimi bir şeydir=))) ?n yaxşısı dilə girmiş "prApiska", "podratçı", "zaçot" kimi dilimizi bədheybət hala salan sözləri dəyişməkdir. Mən misalçün tərcümələr edəndə "podratçı" sözünü qəsdən "müqaviləçi" sözü ilə əvəz edirəm. Hamı da çox qəşəng başa düşür.

14. Göstərilən foksarik bu posta görə Ad infinitum üçün təşəkkür etdi:

AfA (09.10.2009)

15. 12.10.2009, 17:06

Qeydiyyat
    Apr 2009
    Ünvan
    ♀ B cтране чуде? ♂
    İsmarıc sayı
    6,983
    Təşəkkür edirəm!
    10,879

Çox vaxt hamımız ` kor bıçaq ` ifadəsini işlədirik, bu bıçağın iti olmadığı mənasını verir. Amma əslində bu `kor bıçaq ` yox, ` KORŞ bıçaq` olmalıdır. Sadəcə bir hərf düşməsi baş verib. Sözün əslini işlətsək daha yaxşı olar məncə.

Məndən nifrət edənlərə nifrət etməyə vaxtım yoxdur. Çünki, mənə dəyər verənləri sevməklə məşqulam. (?) ♥

Qeydiyyat
    May 2009
    Ünvan
    Winds City
    İsmarıc sayı
    1,717
    Təşəkkür edirəm!
    3,472
    Təşəkkür alıb: 1,541 dəfə, İsmarıc; 869

Цитата Сообщение от ul-via По?мотреть ?ообщение
    Çox vaxt hamımız ` kor bıçaq ` ifadəsini işlədirik, bu bıçağın iti olmadığı mənasını verir. Amma əslində bu `kor bıçaq ` yox, ` KORŞ bıçaq` olmalıdır. Sadəcə bir hərf düşməsi baş verib. Sözün əslini işlətsək daha yaxşı olar məncə.
    Ulya, korş sözü ne anlam verir ve hansi dildə işlənir və ya nə vaxtsa işlənib?
    В ?аду был абрико? - был привет, в ?аду закончил?? абрико? - и привет тоже... :)

Good bye my friend's :)

Qeydiyyat
    Feb 2009
    Ünvan
    Paradise
    İsmarıc sayı
    376
    Təşəkkür edirəm!
    320
    Təşəkkür alıb: 213 dəfə, İsmarıc; 142

Çox vaxt hamımız ` kor bıçaq ` ifadəsini işlədirik, bu bıçağın iti olmadığı mənasını verir. Amma əslində bu `kor bıçaq ` yox, ` KORŞ bıçaq` olmalıdı

Bizim zonada elə bir söz yoxdu.. Bizlerde küt bıçaq deyirler..

19. Göstərilən foksarik bu posta görə KinG üçün təşəkkür etdi:

Miss_Fe (24.11.2009)

Qeydiyyat
    Sep 2008
    Ünvan
    Nə yerdəyəm, Nə göydə
    İsmarıc sayı
    6,659
    Təşəkkür edirəm!
    5,549
    Təşəkkür alıb: 5,504 dəfə, İsmarıc; 2,553

Цитата Сообщение от Ad infinitum По?мотреть ?ообщение
    ?rəb-fars-beynəlxalq sözləri dəyişmək məncə dilə qarşı üsyan etmək kimi bir şeydir=))) ?n yaxşısı dilə girmiş "prApiska", "podratçı", "zaçot" kimi dilimizi bədheybət hala salan sözləri dəyişməkdir. Mən misalçün tərcümələr edəndə "podratçı" sözünü qəsdən "müqaviləçi" sözü ilə əvəz edirəm. Hamı da çox qəşəng başa düşür.
    nəşə ilə dənə sözünü bes neyle əvəz edirsen hay?

mene bir şey chatmir... biri ile salamlaşanda deyirk salam necesen? ne var ne yox? başqa ne var ne yox? bu ne anlama gelir bilmirem bu 3 sualin ucundede eyni cavabi alirigda bes niye tegitmirik bu sozleri yenede?
    Men ereb deyilem elimde tesbehim olsun Men ingilis deyilem leqebim bayraq olsun Men ermeni deyilem qeyretim sifir olsun.. Men turkem!!!her kes ehtiyatli olsun!

Qeydiyyat
    Apr 2009
    Ünvan
    ♀ B cтране чуде? ♂
    İsmarıc sayı
    6,983
    Təşəkkür edirəm!
    10,879

Цитата Сообщение от Onder По?мотреть ?ообщение
    Ulya, korş sözü ne anlam verir ve hansi dildə işlənir və ya nə vaxtsa işlənib?
    Bu söz bizim dildə lüğətdə var. Nə vaxtdan işləndiyini dəqiq deyə bilmərəm. Mənası `küt`, `iti olmayan` deməkdir.
    Öndər bu kiçik yazını oxu. Burada həmin söz işlədilib.

Korş bıçaq əvəzinə itisi verilən aktyor boğazını kəsdi

Avstriyanın paytaxtı Vyanada 30 yaşlı bir aktyor səhnədə canlandırdığı obrazın intihar epizodunu ifa edərkən boğazını həqiqətən kəsib. "Telegraph" qəzetinin yazdığına görə, aktyor Daniel Hoevelsə korş bıçaq yerinə iti bıçaq verilib. Tamaşanın finalında aktyor həmin bıçağı boğazına çəkib və bir anda qan fışqırıb. Bunun tamaşanın inandırıcı olması üçün hazırlanmış xüsusi qurğu olduğunu zənn edən tamaşaçılar ayağa qalxaraq, aktyoru alqışlayıblar. Ancaq səhnə arxasındakı aktyorlar Daniel Hoevelsin izləyiciləri salamlamaq üçün ayağa qalxmadığını gördükdə, problem olduğunu başa düşüblər. Dərhal xəstəxanaya çatdırılan Hoevelsin üzərində cərrahiyyə əməliyyatı aparılıb. Hazırda onun vəziyyəti normaldır.

Цитата Сообщение от QəMLo По?мотреть ?ообщение
    mene bir şey chatmir... biri ile salamlaşanda deyirk salam necesen? ne var ne yox? başqa ne var ne yox? bu ne anlama gelir bilmirem bu 3 sualin ucundede eyni cavabi alirigda bes niye tegitmirik bu sozleri yenede?

Bu da danışıq mədəniyyətindən asıldır. Məncə yüksək danışıq mədəniyyətinə malik insanlar eyni sualın müxtəlif formalarını ardı-ardınca verməzlər.
    Hələ o harasıdır, bu cür deyənlər də var ` Salam, necəsən. Bir şey- mir şey yoxdur ki?` :o Vallah, çaşıb qalıram ki, nə cavab verim.
    Hər kəs öz dilini gözəl etsə, sadə və o cümlədən `bəzəkli` cümlələr işlətsə, dilimizdəki sözlərdən ehsan paylayarıq. =))
    По?ледний раз редактировало?ь ul-via; 14.10.2009 в 09:53

22. Göstərilən 2 foksarik bu posta görə ul-via üçün təşəkkür etdilər:

Onder (14.10.2009), QəMLo (14.10.2009)

Qeydiyyat
    Sep 2008
    Ünvan
    Nə yerdəyəm, Nə göydə
    İsmarıc sayı
    6,659
    Təşəkkür edirəm!
    5,549
    Təşəkkür alıb: 5,504 dəfə, İsmarıc; 2,553

Bu da danışıq mədəniyyətindən asıldır. Məncə yüksək danışıq mədəniyyətinə malik insanlar eyni sualın müxtəlif formalarını ardı-ardınca verməzlər.
    Hələ o harasıdır, bu cür deyənlər də var ` Salam, necəsən. Bir şey- mir şey yoxdur ki?` :o Vallah, çaşıb qalıram ki, nə cavab verim.
    Hər kəs öz dilini gözəl etsə, sadə və o cümlədən `bəzəkli` cümlələr işlətsə, dilimizdəki sözlərdən ehsan paylayarıq. =))
    ay ölənlərinə rəhmət.. o bir şey mir şey sözü uje meni bezdirib haa bezdirib
    По?ледний раз редактировало?ь ul-via; 14.10.2009 в 15:45
    Men ereb deyilem elimde tesbehim olsun Men ingilis deyilem leqebim bayraq olsun Men ermeni deyilem qeyretim sifir olsun.. Men turkem!!!her kes ehtiyatli olsun!

Qeydiyyat
    Apr 2009
    Ünvan
    ♀ B cтране чуде? ♂
    İsmarıc sayı
    6,983
    Təşəkkür edirəm!
    10,879

Çox vaxt işlətdiyimiz `bir qırağa çəkilmək` `özünə qapanmaq` `hamıdan uzaqlaşıb sakitlikdə qalmaq` və s. bu kimi ifadələri `güşənişin olmaq` ilə əvəzləmək olar. İsim forması `güşənişinlik` dir.
    `Güşənişinlik` - özünə qapanma, sakitliyə, təkliyə meyllilik

25. Göstərilən foksarik bu posta görə ul-via üçün təşəkkür etdi:

Onder (15.10.2009)

Qeydiyyat
    Jul 2009
    Ünvan
    Bakı
    İsmarıc sayı
    968
    Təşəkkür edirəm!
    866
    Təşəkkür alıb: 1,102 dəfə, İsmarıc; 556

Alınma sözlerin qarşılığına düşünülmüş sözlərin hamı tərəfindən işlədilməsi imkansızdır.... bu hardasa dövr dəyişməsi kimi bir işdir....... Userlər yetəri qədər sözlərin əvəzlənməsin qeyd ediblər amma elə ən çox işlənən söz "komputer"di ki mən hələ o sözə "bilgisayar" deyənin eşitməmişem o ki, qaldı unitaza "rahatdar" deyilə, ya kor bıçaq "korş" adlana..... "şillə" nə vaxt "sillə" olsa onda "özüne qapanmaq" da "güşənişinlik" olacaq.....

P.S. lap Nizami Cəfərova oxşadım

27. Göstərilən 2 foksarik bu posta görə Günel üçün təşəkkür etdilər:

Cəfər (14.10.2009), Onder (15.10.2009)

Qeydiyyat
    Apr 2009
    Ünvan
    ♀ B cтране чуде? ♂
    İsmarıc sayı
    6,983
    Təşəkkür edirəm!
    10,879

Günel xanım sizinlə bu mövzuda qətiyyən razı deyiləm. Bizim nəyimizə gərək kim nəyi işlədir, kim işlətmir. ?sas cəhddir. Mənim və ya digərinin bu sözləri yazmaqda məqsədi o deyil ki, hamını bu sözlərdən istifadə etməyə sövq edək. Heç istəsək də bacarmarıq. Amma kasıblaşan dilimizin itib-batmış, təhrifə uğramış, `hərfi oğurlanmış` sözlərinin əslini vermək və bu barədə biliklərimizi bölüşmək lazımdır. Yoxsa hər yerdə bu cür ironiya göstərsək vay bizim halımıza.

29. Göstərilən foksarik bu posta görə ul-via üçün təşəkkür etdi:

Onder (15.10.2009)

Qeydiyyat
    Jul 2009
    Ünvan
    Bakı
    İsmarıc sayı
    968
    Təşəkkür edirəm!
    866
    Təşəkkür alıb: 1,102 dəfə, İsmarıc; 556

Günel xanım sizinlə bu mövzuda qətiyyən razı deyiləm. Bizim nəyimizə gərək kim nəyi işlədir, kim işlətmir. ?sas cəhddir. Mənim və ya digərinin bu sözləri yazmaqda məqsədi o deyil ki, hamını bu sözlərdən istifadə etməyə sövq edək. Heç istəsək də bacarmarıq. Amma kasıblaşan dilimizin itib-batmış, təhrifə uğramış, `hərfi oğurlanmış` sözlərinin əslini vermək və bu barədə biliklərimizi bölüşmək lazımdır. Yoxsa hər yerdə bu cür ironiya göstərsək vay bizim halımıza.
    Uliii men ironiya göstərmirem dilin dəyişmesinin qaydasın dedim, əlbəttə bizə nə kim necə işledir....məsələn mən şillə yox elə sillə deyirəm..... sənin xətrinə kor yox korş bıçaq da deyəcəm......................

31. Göstərilən foksarik bu posta görə Günel üçün təşəkkür etdi:

ul-via (15.10.2009)

8 səhifədən 2-cisi İlk səhifəİlk səhifə 123456 ... По?ледн??По?ледн??

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread